Stara Łubianka

Stara Łubianka

Wieś Stara Łubianka położona jest na trasie krajowej Nr10 Bydgoszcz – Szczecin, w odległości 12 km od Piły.
Województwo wielkopolskie, Powiat Piła, Gmina Szydłowo.
Stara Łubianka istniała przed rokiem 1500. Długo zwana była „Lubionką” lub „Lebionką” W latach 1641 i 1654 zniszczyły ją pożary.
W 1627 r. zbudowano we wsi browar , przeniesiony po latach do Ujścia w 1886 r. Łubianka liczyła 132 budynki mieszkalne. Dzisiejsza Stara Łubianka to duża miejscowość. Liczy 1300 mieszkańców ma 9 ulic oraz nowe osiedle z blokami.
Pierwszy kościół w Starej Łubiance powstał z fundacji Konstancji (żony króla Zygmunta III) w 1606 r. Obecny, neogotycki budynek wybudowany został w 1855 r.
We wsi był jeszcze zbór ewangelicki z XIX wieku, który w latach 60. minionego wieku został przerobiony na dom kultury. W lipcu 1831 roku Prusacy przeprowadzili w miejscowym kościele rewizję, poszukując rzekomo ukrytej broni dla żołnierzy powstania listopadowego.
Ozdobą Starej Łubianki jest dwór z XIX w. który stoi w pięknym parku o powierzchni 2h. Obiekt przeszedł gruntowną renowację w latach 70. minionego wieku.
Od tamtego czasu stał się siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który swoją działalnością obejmował kiedyś teren całego byłego województwa pilskiego. We wsi zachowało się też kilka chałup szachulcowych.
W Starej Łubiance istnieją dwie szkoły Zespół Szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) mieszczący się w ładnych nowoczesnych obiektach.
Oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Placówka ta jeszcze kilka lat temu nosiła nazwę, Zespół Szkół Ogrodniczych.


Stara Łubianka z drona


Świetlica w budowie

Kościół

Pałac w Starej Łubiance

Centrum Edukacji

Szkoła Podstawowa

Osiedle przy Parkowej

Stara Łubianka

Stara Łubianka

Stara Łubianka

Opublikuj komentarz

You May Have Missed