Zalew Koszycki

Zalew Koszycki

Zalew Koszycki to akwen sztuczny, powstał w wyniku zabudowania zapory i spiętrzenia wód niewielkiej rzeki Ruda. Prace trwały w latach 1978 – 1981, w końcu zalano ponad 100 hektarów bagnisk i nieużytków.
Zalew nie jest zbyt głęboki, średnia to mniej więcej 3,3 metra, choć zdarzają się miejsca nieco głębsze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Koszyce II to w zasadzie dwa oddzielne zbiorniki połączone kanałem.
Z ryb białych są tu chyba wszystkie gatunki, najwięcej łowi się płoci i leszczy, choć jest tu także karp, zdarzają się kapitalne okazy.
Zbiornik jest od 1981 roku łowiskiem PZW, dzięki staraniom Zarządu Okręgu Nadnoteckiego jest regularnie zarybiany, w tym sandaczem i sumem.
Zbiornika Koszyckiego wynosi 3,3m, spiętrzenia na zaporze 5,92m, długość linii brzegowej 10,6 km. Zalew Koszycki powstał po roku 1978.
Przedtem była to “dolina” rzeczki Ruda. Mieszkańcy Koszyc wykorzystywali ten teren do uprawy głównie warzyw i wypasu bydła. Częściowo rosły tutaj zarośla olchowo-wierzbowe. Był pomysł ówczesnych władz na stworzenie ośrodka sportów wodnych i kąpieliska.
Dotyczy to zarówno Zalewu Koszyce I jak i Koszyce II. Nawet myślano o doprowadzeniu kolejki wąskotorowej. Okres tzw. transformacji zniweczył owe plany i dzisiaj mamy to co mamy, czyli nic.


Opublikuj komentarz

You May Have Missed